başarılı iş görüşmesi nasıl yapılır

Başarılı Bir İş Görüşmesi için İpuçları

1) Kendinizi Önceden Hazırlayın ve Rahatlayın

Bir iş görüşmesinden önce biraz gerginlik iyidir. Sizi zinde tutar. Ancak iş görüşmeniz için çok fazla endişelenmek size ve iş görüşmenize zarar verebilir. Unutmayın ki iş görüşmesi bir pazarlık değil, birbirinizi tanımak için yapılan bir görüşmedir. Mülakattan 2 gün önce hazırlanmak için ideal bir süredir. Bunun için mülakattan önceki gün rahatlatıcı bir şeyler yapmanız tavsiye edilir. Zamanında yatmak, dinlenmiş olarak uyanmak mülakat günü için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve günü başarıyla sonuçlandırmak için size yardımcı olur.

2) Zamanında Orada Olun

İş görüşme yöntemleri değişse de değişmeyen tek şey zamanlamadır. İşyerine önceden gidip hazır beklemeniz, işyerini gözlememniz ve stresinizi azaltmak için önemlidir. Hiç bir işveren, iş görüşmesi başladığında adayları beklemek istemez. Çoğu zaman, randevu saati adaya göre ayarlanır, bu nedenle size uygun verilen zamanda yetişememeniz iş konusunda ciddiyetinizi gösterir ve negatif bir etki yaratır.

Bir iş görüşmesi için gerçekten zamanında olmanız gerekir. Sorumlu olduğunuzu göstermeniz için de iyi bir fırsattır, konuşmayı ciddiye aldığınızı ve başka birinin zamanına saygı gösterdiğinizi kanıtlar. Ayrıca görüşme öncesi kıyafetlerinizi ve görünümünüzü kontrol etmenize fırsat verir. Görüşmeden 15 dakika önce şirket resepsiyonunda hazır olmanız yeterlidir. Şirkete çok daha erken varırsanız yürüyüşe çıkabilir veya arabanızda bekleyebilirsiniz.

3) Görünümünüze Özen Gösterin

İlk izlenim, bir toplantının ilk beş dakikasında oluşur. Yani bu beş dakika görüşmenin geri kalanı üzerinde büyük bir etkiye sahip. Tutumunuz ve söylediklerinize ek olarak giyiminiz ve stiliniz, yarattığınız ilk izlenimde büyük rol oynar.

Bir fabrikada görüşmeye gittiğinizde bir muhasebe firmasına gittiğinizden farklı kıyafetler seçersiniz. Şirketin web sitesine ve sosyal medya kanallarına göz atmak iyi bir fikirdir. Resimlerdeki insanlar nasıl giyiniyor? Herkes kravatlı takım elbise mi giyiyor? Bu kıyafetin iş görüşmesinde de beğenilme ihtimali yüksek. Fotoğraftaki insanlar daha mı sıradan görünüyor? O zaman bluz veya polo tişörtlü düzgün bir kot pantolon iyi bir seçimdir. Şüphe duyduğunuzda her zaman temiz bir kıyafet seçmelisiniz.

4) Görüşmeye Gideceğiniz Şirketi Araştırın

Görüşmeden önce mülakat sırasında ne tür sorularla karşılaşacağınızı tahmin edebilmeniz için şirketin web sitesini incelemeniz ve iş tanımını iyice okumanız çok önemlidir. Çoğu işveren neden şirketlerinde çalışmak istediğinizi ve şirketleri hakkında ne düşündüğünüzü sorduğundan ödevinizi yapmış olmanız daha iyidir. Bu sorulara cevap verebilmek için işveren ve şirket hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız gerekir. Ayrıca iş görüşmesine giderken ne yapmalı, nelere hazırlanmalı diye merak ediyorsanız şirketi araştırmak iyi bir başlangıçtır.

Şirketin vizyonu ve misyonu hakkında bilgi edinmekle başlayabilir, gerçekleşen projelere göz atabilirsiniz. Ayrıca şirketin tarihi, nasıl başladığı ve bugün nerede olduğu hakkında da bir fikriniz olmalıdır. Bu cevaplar genellikle şirketin web sitesinde veya İnternet’te başka bir yerde bulunabilir. Bu tür konular önemlidir ve iş veren bu şekilde ne kadar ciddi ve özenli olduğunuzu ölçebilir.

5) CV’nizi Gözden Geçirin

İş görüşmesi sırasında elbette tamamen ilgi odağı olursunuz ve çalışanlar sizin hakkınızda mümkün olduğunca çok şey bilmek isterler. Eğitiminiz, iş deneyiminiz, başarılarınız, kurslarınız, eğitiminiz, hobileriniz, kısacası her şey.

Kendinizi nasıl tanıtacağınızı ve tam olarak ne söyleyeceğinizi önceden netleştirmek iyidir. Bu nedenle CV’nizi gözden geçirmek bir arkadaşınızla konuşma pratikleri yapmak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, çok fazla duraklama sesleri ve garip sessizlikler olmadan deneyimleriniz ve eğitiminiz hakkında her şeyi kontrolü bir şekilde aktarabilirsiniz. Geçmiş deneyimleriniz gelecekteki iş yerinde neler yapabileceğiniz hakkında ipuçları verir. Bu nedenle kendinizden emin bir şekilde neler yapabileceğinizi anlatmak çok değerlidir.
6) Sorularınızı Önceden Hazırlayın

İş görüşmesi diyalogları, yalnızca işe alım görevlisinin pozisyon için uygun olup olmadığınızı anlamak için sorduğu sorulardan ibaret değildir. Aynı zamanda pozisyonun sizin için doğru olup olmadığını görmeniz için önemli olmakla birlikte, işverenin şirket ve işle ne kadar ilgili olduğunuzu anlaması için de gereklidir. Bu yüzden daha sonra seçiminizden pişmanlık duymamak için doğru soruları sormanız oldukça önemlidir.

Mülakata iyi hazırlandıysanız muhtemelen gelecekteki işvereninizden ve pozisyonunuzdan ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikriniz vardır. Yine de bir şeyi yanlış anlamış olmanız ihtimaline karşı, birkaç şeyi doğrulamaktan zarar gelmez. Ayrıca hemen her mülakatta sorulabilecek birkaç soru örneği şu şekildedir:

Bu pozisyonla ilgili temel sorumluluklar ve hedefler nelerdir?

 • Kariyer fırsatlarım nelerdir?
 • Bu şirkette çalışmanın en büyük avantajı nedir?
 • Şirket kültürünü ve yönetim tarzını nasıl tanımlarsınız?
  7) Bu İşi Neden İstediğinize Karar Verin

İş başvuruları arasında aynı şirkete farklı pozisyonlar için CV göndermiş olabilir ya da farklı firmalarla görüşmeler gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Pozisyona göre değişen iş görüşmeleri hemen hemen aynı sorulardan oluşur ancak, ne istediğinizi bilmek ve başvuru hakkında net olmak oldukça önemlidir. Pozisyonun size getirileri ve şirkete katacaklarınız net olmalıdır. Bu aşamada iş görüşmeleriniz art arda olsa da hazırlıklı olarak gitmeniz işi ne kadar istediğinizi ön plana çıkaracağı için işveren tarafından hanenize bir artı olarak kaydedilir.

8) Freelancer Olarak Networking Yapın

Fiziksel olarak başvuruların yanı sıra freelance iş alabilmek için de bazı görüşmeler yapmanız gerekebilir. Freelance çalışmak istiyorsanız ve halihazırda bu işi yapıyorsanız slack kanallarının kullanabilir, networking yaparak iş olanaklarınızı genişletebilir ve daha çok insana ulaşabilirsiniz.

9) Yapmamanız Gerekenleri Unutmayın

 • Sorulara sadece ‘evet’ veya ‘hayır’ ile cevap vermemelisiniz. Her konu için becerilerinizin ve hedeflerinizin pozisyonla nasıl eşleştiğini açıklamanız diyalog kurma biçiminiz hakkında olumlu algı yaratır.
 • Yalan söylemeniz size anlık olarak kazanım sağlayabilir. Ancak şimdi ve ileride sahip olabileceğiniz iş imkanlarını etkileyebilir. Dürüst ve açık cevaplar verip ve mümkün olduğunca soruya bağlı kalmanız yeterlidir.
  Mevcut veya önceki işverenleriniz hakkında olumsuz yorumlar yapmamalısınız.
  İnsan kaynakları ile görüşme esnasında muhatapınızın sizi işe alıp almak istediğinden emin olmadığınız sürece maaş, tatil, ikramiye vb. konularda soru sormanız her zaman hoş karşılanmayabilir. Ancak maaş beklentilerinizi uygun zamanda belirtmeniz ve işverenle bu konuları konuşmanız da önemlidir.
  İş görüşmelerinin başarılı tamamlanması için yapılacak en doğru şey her zaman hazırlıklı olmaktır. İş görüşmesi öncesi tüm hazırlıkları tamamladığınızdan emin olmak birçok adayın önüne geçme konusunda size yardımcı olacaktır.
 • Halihazırda işiniz için görüşmeler, toplantılar ya da çeşitli iş anlaşmaları yapmak isterseniz, Kolektif House’un sunduğu profesyonel hizmetlerden yararlanarak etkinlik alanı, ofis kiralama ya da toplantı salonları gibi çözümleri değerlendirebilirsiniz.